Google Analytics Kohort Analizi Nedir?

Google Analytics Kohort Analizi Nedir?

- in Web Site Tanıtım
1747
0

Google Analytics’te şu aralar Beta olarak gördüğümüz Kohort Analizi ingilizcede ki ‘cohort’ kelimesinden dilimize geçmiştir. Kelime anlamı olarak en kısa şekilde aynı özelliklerden oluşan topluluk olarak söyleyebiliriz. Örneğin aynı yaşta veya kiloda insanların bulunduğu grup bir kohort grubudur.

 

Google Analytics’i bu açıklamaya göre ele alırsak aynı sektöre hitap eden websitelerinin oluşturduğu bir grup olarak düşünebiliriz. Kohort analizi ile kullanıcıları gruplar halinde düzenleyerek performanslarını kıyaslayabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse web sayfanıza doğrudan gelen kişiler ile organik yoldan gelen kişilerin sayfanızı ne sıklıkla ziyaret ettiğini öğrenebilirsiniz.
Bu analizi Beta olarak kullanmak için Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra ilgili sitenin Kitle başlığının altından erişebilirsiniz.

 

Web sayfanıza gelen kullanıcıların sitenize sadıklığı hakkında bilgileri gösterilen tablodan rahatlıkla görebilirsiniz. Aylık, Haftalık ve Günlük bazda sitenize gelen kullanıcıların ertesi Gün(Ay/Hafta) ve daha da sonraki günlerde yüzde kaçlık kısmının geldiğini tablo şeklinde görebilirsiniz ve farklı metrikte kıyaslamalar yapabilirsiniz.

 

Kohort  Analizi Raporunu Okuma

Satırlar grupları temsil eder. Grubun büyüklüğü, veri tablosundaki Kohort Türü sütunundaki her satırın yan boşluğuna bir tam sayı olarak yazılır.

Sütunlar, Kohort Türü‘nü ve grupların düzenleme unsuru olan etkinliğin kaç gün önce gerçekleştiğini gösterir. Gün 00 tüm üyelerin aynı grupta toplanmalarına neden olan işlemi gerçekleştirdikleri gündür. Örneğin, gruplar Edinme Tarihi‘ne göre oluşturulduysa, Gün 00 tüm kullanıcıların ilk oturumlarını gerçekleştirdiği gün, Gün 01 ise ilk oturumdan sonraki gün olacaktır.

Hücreler, bu gruba ait olan kullanıcıların sayısını ve ilgili zaman aralığını gösterir. Her hücrenin renk yoğunluğu, kullanıcı yüzdesinin grubun toplam nüfusuna oranını görsel olarak belirtir. Daha yüksek bir yüzde, daha koyu bir renk tonu ile temsil edilir. Ayrıca fare ile bir hücrenin üzerine gelerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Tablonun en üst satırı Tüm Kohortlar için elde tutma ortalamasını gösterir. Veri görünümünde yaptığınız tüm değişiklikler (Kohort Tarih Aralığı‘nı değiştirmek gibi) bu ortalamaya yansıtılır.

 
Son olarak örnek ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz;

kohort analiziLeave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir